Stroje se staly nedílnou součástí fungování dnešního světa. Bez těchto zařízení by nebylo možné produkovat nové výrobky či přepravovat jejich směrem ke koncovému zákazníkovi. Se strojírenským průmyslem se pojí i slovo automatizace, která dala impuls k tomu, aby došlo k rozvoji strojírenského průmyslu. Hlavním cílem automatizace je snižování nákladů a rozvoj činnosti. Tyto činnosti pomáhá rozvíjet zařízení, které se nazývají elektromotory a vyhotovují se ve více verzích.
Elektromotory a automatizace
Elektromotor představuje zařízení, díky kterému existuje možnost přeměny elektrické energie na mechanickou. Tento proces je však možné zajistit i opačným směrem, a to tak, že mechanická energie produkuje elektrickou. I když je tento proces náročný, ke svému prospěchu elektromotory využívají Lorentzova sílu. Jádro elektromotoru tvoří rotor a stator. Kromě toho i další přídavné části, jakými je například komutátor, který je však závislý na konstrukci elektromotoru. Průmyslová výroba klade na elektromotory rozdílnou míru náročnosti. Z toho důvodu existuje i široká řada elektromotorů. Vyrábějí se v různých provedeních, parametrech a každý jeden je specifický nejen svou velikostí, ale hlavně účelem. Mezi nejpoužívanější patří:
Motory na stejnosměrný proud – používají se všude tam, kde je potřebný vysoký počet otáček a malý kroutící moment. Jsou charakteristické tím, že jsou řízeny výškou napětí a polaritou, díky čemuž je možné udržet nad počtem otáček kontrolu.
Sériové motory – patří do kategorie třífázových motorů a nepotřebují téměř žádnou údržbu. Z toho důvodu se staly nejpoužívanějšími elektromotory v průmyslové výrobě. Zhotovují se ve více vyhotoveních, přičemž nejpoužívanější patří asynchronní, synchronní a krokový motor. Tyto motory patří do kategorie robustních a každý má svá specifika.
Elektromotory a převodovky v průmyslové výrobě
Důležitou součástí průmyslu jsou také převodovky. V oblasti automatizace fungují jako měnič, který má na starosti točivý moment mezi motorem a lineárním pohonem. Převodovky také mohou měnit i směr otáčení. Při výběru zařízení je dobré předem vědět, jaké bude dimenzování zařízení. Dimenzování je většinou tak náročné, tak i nákladné. Před samotným výběrem je třeba porovnat požadavky na pohybovou hmotnost a současně i ty na charakteristiku pohonu. Existují také různé programy, které vám pomohou synchronizovat činnost elektromotoru a samotné převodovky. Elektromotory představují zařízení, bez kterých by byla automatizace skutečně náročná. Tato zařízení by měly být vybrány zodpovědně, protože tak, jak dokážou ovlivnit výkonnost zařízení, dokážou ji i degradovat. Na stránce https://www.elektro-motor.cz najdete elektromotory různých velikostí.